פעם והיום

פעם, טרם עידן הרדיו והמחשב לפני עידן ועידנים, היו נפגשים האנשים סביב המדורה ומספרים סיפורים. אנסמבל "קרטושקס" יוצר בכל הופעה את "המדורה  המודרנית" ומצית את הניצוץ הקיים בכל סיפור מסיפורי חיינו, סיפורים שהם כמו קרטושקס, תפוחי אדמה הנצלים באש המדורה, מלאי ריח וטעם יחודיים.

כל מופע של "אנסמבל קרטושקס" מבוסס על סיפורים אמיתיים של אנשים מהקהל. סיפורים אלה זוכים לפרשנות תיאטרלית ייחודית המוצגת על הבמה. מנחת  המופע מזמינה מספר מהקהל לספר סיפור אמיתי אותו ממחיזים קרטושקס על המקום במשחק, תנועה, מוזיקה ושירה. 

ניסיון 

ל"קרטושקס" ניסיון רב שנים בהופעות וסדנאות תיאטרון פלייבק מול קהלים שונים ולמטרות מגוונות.

  •  ארגונים עסקיים וחברות היי-טק בעקבות שינויים באירגון או פתיחת שנת עבודה; 

  • בתי ספר מול תלמידים, צוותי מורים, הורים ותלמידים ועוד.

  • כנסים אקדמיים וכנסים מקצועיים.

  • אירועים פרטיים, כגון: יום הולדת 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90... בת מצווה, בר מצווה, חתונות, מסיבות רווקים ורווקות ועוד.  

  • מופעים בקהילה: חג משק, התכנסות ישובית, מועצות, עיריות ועוד..

  • מופע תיאטרון פלייבק לקהל פתוח באופן קבוע ב'בית היוצר', נמל תל אביב.

עמותה רשומה

"קרטושקס" הנה עמותה רשומה (ע.ר. 580467686), כאשר חלק ממטרותיה המוצהרות הן: "עיסוק בפיתוח דיאלוגים בין אוכלוסיות, פיתוח יכולות הקשבה והבנה  תוך הענקת מקום לפרט בתוך מסגרת.... הפקת פרויקטים בעלי אופי חברתי, תרבותי ואמנותי.... הפצת הז'אנר של תיאטרון פלייבק." טכניקת הפלייבק, בהיותה  מבוססת על שיתוף בסיפורים אישיים מחד, וביטוי יצירתי של סיפורי האחר מאידך, מאפשרת יצירת תקשורת ברמה גבוהה ומציאת ה"אני" בדרכים מפתיעות  ומגוונות. כמו כן במופע או סדנה של "קרטושקס" נוצרת חוויה קבוצתית דינמית ומשמעותית. "קרטושקס" מופיעה בפני קהלים מגוונים ויוצרת בכל מופע אווירה  אינטימית וחמה אשר נותנת את האפשרות להתמודד עם תכנים וסיפורים המייחדים את אותו קהל ואותה קהילה.

 במסגרת פעילויותיה השונות מקפידה ״קרטושקס״ להופיע בהתנדבות בפני קהלים בעלי צרכים מיוחדים: ״עמותת "אנוש" , ״סאנרייז״, ״האגודה למלחמה  בסרטן״ "בית הגלגלים" , עמותת "עלם" ורבים אחרים.

במכון ויצמן למדע

במהלך השנים 2012-2013 הקדישה ״קרטושקס״ יומיים בשבוע למחקר ולאימון תיאטרלי במכון ויצמן למדע.

מטרת המחקר היתה להביא את טכניקת הפלייבק למלוא הפוטנציאל שלה על מנת לחקור עקרונות בסיסיים בהתנהגות אנושית.

פרופסור אורי אלון, מנהל מעבדת הפלייבק במכון וייצמן, מתאר בהרצאתו מרתקת ב-TED את התהליך כחזון והתגשמותו: ״הפרוייקט התחיל כחלום שלי, מזה  כשבע שנים, אשר התגבש תוך שיחות עם ד"ר ליאור נוי ובמעגל מול שאר חברי "קרטושקס" וקיבל כן לרעיון! - תקציב ממרכז ברגינסקי לקשר בין מדעי הרוח לבין  מדעי הטבע במכון ויצמן מדע.

 

פעילות למען הדו-קיום וקבלת האחר

"קרטושקס" הקימה קבוצת בת בתיאטרון הפרינג׳ בנצרת. שני התיאטרונים  מרבים לשתף פעולה במופעים וסדנאות דו לשוניים משותפים על מנת ליצור גשר  לתקשורת אחרת בתוך הקונפליקט הערבי-יהודי. במסגרת זו נערכו סדנאות עם שחקנים ערבים ביפו, נצרת ובבית ג'אלה, וכן הופעות מול קהל ערבי-יהודי  מעורב בבית ג'אלה, קטורה, בכנס עזה-שדרות, תל אביב ונצרת. כך זה נראה במופע בבית ג'אלה. "קרטושקס" רואה את טכניקת הפלייבק ככלי לגישור ולפיתוח  אישי וחברתי. "קרטושקס" מעוניינת בשיתופי פעולה שונים בנושא דו-קיום. 

בדרום קוריאה

בשנת 2010 השתתפו והופיעו חברי "אנסמבל קרטושקס" כחלק מהמשלחת הפלסטינית-ישראלית, בכנס G20 Moral Politic בסאול, דרום קוריאה. ראש המשלחת ובהובלת חברת האנסמבל דורית לובראני השתתפה בדיונים רבים בכנס והציגה את עבודת האנסמבל למען השלום. נושאים כמו "מנהיגות נשית", "דו-קיום בין תרבויות, דתות וציביליזאציות" זכו להתעניינות רבה אצל המאזינים מארצות הברית, אירופה, דרום קוריאה ומקומות אחרים. מרט מיירוביץ', נטע לכישקרן גולדבלט ודורית לובראני הופיעו בפני נציגי האו"ם, פוליטיקאים וראשי ארגונים למען זכויות האדם. הסיפורים האישיים של הקהל נבעו מתוך מציאות  של קונפליקטים בין הדתות והתרבויות. במופע של "קרטושקס" נמצא מכנה משותף בין כל המשתתפים והתאפשר דיאלוג דרך אמנות תיאטרון פלייבק. רבים  מהצופים במופע הביעו התפעלות מעבודת האנסמבל והביעו נכונות לתמוך במטרות האנסמבל בנושא דו-קיום וקירוב בין אוכלוסיות בקונפליקט.